ZAJÍMAVOSTI ZE ZAHRANIČÍ

Společnost Solaris podepsala smlouvu v hodnotě 117 milionů eur na dodání 300 autobusů InterUrbino určené pro metropolitní oblast Říma a celý region Lazio. Zároveň v této smlouvě bude po dobu 10 let zaručovat také servisní služby. Prvních 50 autobusů bude dodáno v roce 2019. Jedná se o další velkou objednávku modelu InterUrbino po dodání již  360 autobusů. První vozidla dodaná do Říma v roce 2016 již ujela přes 300 000 km.

Sobota, 3. srpen 2019 / Solaris

V následující fotoreportáži se podíváme do ukrajinského města Rovno (Rivne), které leží v západní části Ukrajiny. Při své cestě po Ukrajině jsem toto město navštívil v říjnu roku 2018. Na své si zde přijdou všichni milovníci trolejbusů. Trolejbusový provoz především v režii československých trolejbusů tvoří vozy Škoda 9Tr a 14Tr. Zajímavostí je v letošním roce návrat jednoho trolejbusu 9Tr (ev.č.128) do Brna. U Dopravního podniku města Brna jezdil od roku 1980 a po jeho vyřazení v roce 1996 ho odkoupilo právě město Rovno.

Neděle, 7. červenec 2019 / Dopraváček, zdroj: DPMB a kniha Електротранспорт України

Společnost Solaris Bus & Coach dodá 26 autobusů Solaris Urbino 12 CNG provozovateli PKS Bielsko-Biała. Celková hodnota zakázky činí 32 milionů PLN. Prvních 13 autobusů bude předáno zákazníkovi do jedenácti měsíců od podpisu smlouvy. Konečný termín pro celou zakázku je prosinec roku 2020. Každé z 26 klimatizovaných vozidel zajistí pohodlnou jízdu až pro 90 cestujících, včetně 32 sedících. Dalším vybavením autobusů bude video monitorovací systém včetně obrazovky pro řidiče a také Wi-Fi připojení a USB zásuvky.

Sobota, 6. červenec 2019 / Dopraváček, zdroj: Solaris Bus & Coach S.A.

Společnost LVL Jäger objednala 50 nových autobusů MAN Lion´s City. Jedná se o největší zakázku od soukromé společnosti v regionu Jihozápad. 

"Rozhodnutí o zadání zakázky pro všechny části výběrového řízení, které byly v celkovém počtu 50 kusů přiděleny společnosti MAN Truck & Bus Germany GmbH, bylo logickým rozhodnutím po vyhodnocení všech kritérií z hlediska techniky, servisu, efektivnosti nákladů, inovace, designu a estetiky," shrnuje jednatel, Carry Buchholz, a zdůrazňuje dlouhodobou, příjemnou a partnerskou spolupráci s prodejní kanceláří prodejního regionu MAN Jihozápad.

Středa, 12. červen 2019 / Dopraváček, zdroj: MAN Truck & Bus Czech Republic

Neděle, 5. květen 2019 / Dopraváček

Mezinárodní poskytovatelé mobility FlixBus a skupina Transdev úspěšně ukončili vyjednávání o prodeji  dálkové autobusové přepravy pod značkou Eurolines a isilines. Jednání o prodeji začala 4. března a ukončena byla 30. dubna 2019. Obchodní aktivity i značky Eurolines a isilines nyní oficiálně patří FlixBusu. Zahrnuje to všechny aktivity Eurolines na trzích ve Francii, Holandsku, Belgii, Španělsku a také v České republice, přičemž nabídka autobusových spojení se týká celkem 25 zemí.

Čtvrtek, 2. květen 2019 / Dopraváček, zdroj: FlixBus

Společnost Škoda Transtech ze skupiny Škoda Transportation dodá sedm nových jídelních vozů finským drahám. Celková hodnota kontraktu je zhruba 600 milionů korun. Vozy budou uvedeny do provozu v letech 2021-2022. Vozy budou vyráběny v finském Kajaani. „Daří se nám posilovat naše postavení na skandinávském trhu jakožto přední dodavatel kolejových vozidel. Jsme rádi, že díky této zakázce budeme nadále pokračovat v naší spolupráci s finskými drahami, které mají ve své flotile více než 290 škodováckých vagónů,“říká Petr Brzezina, předseda představenstva a Prezident skupiny Škoda Transportation.

Středa, 24. duben 2019 / Dopraváček, zdroj: TZ ŠKODA TRANSPORTATION

Během tohoto roku dodá společnost Solaris Bus & Coach S.A. dopravci ARRIVA v Polsku 54 nových autobusů Solaris Urbino 18 s pohonem na stlačený zemní plyn. Nové plynové autobusy budou nasazeny na vybraných linkách ve Varšavě, které dopravce vysoutěžil. Jedná se o první plynové autobusy ve Varšavě. Nyní se cestující v tomto městě mohou setkávat se zhruba 1500 autobusy značky Solaris. 

Čtvrtek, 11. duben 2019 / Dopraváček, zdroj a foto: Solaris Bus & Coach S.A.

Trolejbusová doprava v Ternopilu byla zahájena 25.12.1975 s trolejbusy Škoda 9 Tr. Těch bylo pro zahájení provozu na první lince zařazeno dvacet označených čísly 01-20. S postupným rozvojem sítě byl vozový park rozšiřován dalšími trolejbusy 9 Tr. Přímo z výrobního závodu v Ostrově nad Ohří jich bylo v letech 1975-1982 dodáno celkem 85, přičemž vozy čísel 01-50 byly dvoudvéřového provedení a 51-85 už měly karoserii třídveřovou. 

Úterý, 9. duben 2019 / Dopraváček, spolupráce Jakub Suchánek

Těžba a zpracování dřeva patřilo odnepaměti k hlavním zdrojům obživy obyvatel slovenských hor. Právě z toho důvodu vznikl v letech 1908 až 1909 první úsek Čiernohronské lesní dráhy (ČHLD), která v dobách své největší slávy čítala 131,98 km tratí klikatících se v dolinách Čierného Hrona. Vrcholu dosáhla dráha v 50. letech, kdy bylo přepraveno až 300 000 m3 dřeva ročně. S nárůstem silniční dopravy však začal význam dráhy upadat, až byl k 31. 12. 1982 na zbývajících 36 km definitivně ukončen provoz. 

Neděle, 17. březen 2019 / Dopraváček, spolupráce Lukáš Prukl

Vídni se daří udržovat nízký podíl černých pasažérů v MHD. Vídeňští revizoři v uplynulém roce odhalili 1,9 % neplatících cestujících. Pokuta dosahuje až 145 euro, roční jízdné přitom stojí 365 euro. Kromě 2,6 milionu pasažérů vyráží každý den do vídeňské MHD více než stovka revizorů. V roce 2018 prošlo kontrolou celkem 5,7 milionu cestujících. A pouze 1,9 % z nich, tedy necelých 110 tisíc, se neprokázalo platnou jízdenkou. Vídni se tak daří držet podíl černých pasažérů pod dvěma procenty. Pro srovnání, v roce 2009 to bylo 3,3 % kontrolovaných cestujících.

Neděle, 10.březen 2019 / Dopraváček, zdroj: Zahraniční kanceláře města Vídně

Společnosti Scania a Nobina, která je největším provozovatelem veřejné dopravy ve skandinávských zemích, budou spolupracovat na spuštění zkušebního provozu autonomních autobusů na pravidelných linkách v oblasti Stockholmu. „Technologie je v současné době již dostatečně vyspělá na to, aby mohl být zahájen zkušební provoz na skutečných autobusových linkách. Tento projekt s autobusy této velikosti je v Evropě jedním z prvních svého druhu,“ říká Karin Rådström, vedoucí divize autobusů a autokarů ve společnosti Scania. 

Neděle, 3. březen 2019 / Scania

Pátek, 22. únor 2019 / Dopraváček

ŠKODA ELECTRIC BUDE REALIZOVAT

DALŠÍ TROLEJBUSOVÝ PROJEKT VE FRANCII

Škoda Electric se bude významně podílet na dodávce dvaadvaceti trolejbusů pro francouzské město St. Etienne. Flotila nových nízkopodlažních trolejbusů bude vybavena kompletní elektrovýzbrojí z plzeňské společnosti a to včetně baterií pro jízdu mimo trakční síť o kapacitě více než 40 kWh. Škoda také zajistí finální montáž a odzkoušení všech vozidel v Plzni. Do konce letošního roku by měl zákazník obdržet prvních pět trolejbusů. Další dodávky budou rozloženy během let 2019 až 2022. Jedná se o moderní dvanáctimetrové trolejbusy v nové karosérie. Vozy budou plně klimatizované, vybavené kamerovým systémem a novým inovovaným systémem osvětlení interiéru. Bateriový systém ze Škody Electric zajistí plnohodnotný pojezd vozidel v částech trati bez trakčního vedení a jejich zpětné dobíjení během jízdy na troleji,“ vysvětluje obchodní manažer Škody Electric Pavel Kuch.

Reklama

Škoda pokračuje v úspěšném dobývání francouzského trolejbusového trhu, během roku 2019 se kromě projektu do St. Etienne bude také výrazně podílet na dodávkách třech kloubových trolejbusů s trakčními bateriemi pro město Limoges. V současnosti jsou ve Francii pouze čtyři města, která disponují trolejbusou dopravou – jedná se o Lyon, Nancy, Limoges a Saint-Étienne. Další města ve Francii v příštích letech plánují návrat těchto ekologických vozidel.

Čtvrtek, 31. leden 2019 / TZ ŠKODA TRANSPORTATION

RAKOUSKÉ HLAVNÍ MĚSTO PŘIPRAVUJE NOVÝ DESIGN

TRAMVAJOVÝCH A AUTOBUSOVÝCH ZASTÁVEK

Zastávky MHD ve Vídni od roku 2019 změní podobu. Rakouské hlavní město připravuje nový design tramvajových a autobusových zastávek. Vídeň již o novém designu rozhodla a první zastávku nového typu představila v říjnu přímo na radničním náměstí, vedle divadla Burgtheater.

Zobrazit celý článek

Neděle, 25. listopad 2018 / Dopraváček, zdroj: Zahraniční kanceláře města Vídně

VETERÁNI NA VELETRHU TRANSEXPO 2018

Od 23. do 25.října 2018 se konal v polských Kielcích 14.mezinárodní veletrh veřejné dopravy TRANSEXPO. Již tradičně si mohli návštěvnici prohlédnout kromě novinek i historická vozidla. Podívejte se tedy v této fotoreportáži na veterány, u kterých jste se vrátili v čase o několik desítek let zpět.

Zobrazit celý článek

Pátek, 26.říjen 2018 / Autor: Dopraváček

Reklama

PARTNEŘI WEBU

FACEBOOK

Reklama

TOPlist