První kloubový trolejbus v opavě

opava35let.cz
Ve čtvrtek 18. října 2018 v pozdních odpoledních hodinách dorazil do Opavy první kloubový trolejbus. Ojetý vůz typu 15Tr11/7 ze severních Čech se zúčastní plánované rozlučky se standardní verzí těchto trolejbusů ve dnech 9. a 10. listopadu.

Původem chomutovský vůz 15Tr11/7 číslo 014 před naložením na trailer ve vozovně Písečná.

(Ing. Libor Hinčica, 18. října 2018)

Bezesporu zajímavé překvapení si pro listopadovou rozlučku s trolejbusy 14Tr v Opavě přichystal časopis a organizátor celé akce, Československý Dopravák. Z Chomutova totiž zakoupil trolejbus 15Tr11/7 původního evidenčního čísla 014, který při rozlučce vyjede do ulic. Pro šedesátitisícové slezské město je kloubová "patnáctka" vůbec prvním vozidlem o délce zhruba osmnácti metrů, až doposud se v síti MDPO nebylo možné žádným takovým trolejbusem (ani autobusem) svézt.

Vůbec nejblíže k pořízení kloubových trolejbusů do běžného provozu měla Opava v devadesátých letech minulého století, kdy se uvažovalo o vybudování meziměstské trati do Hradce nad Moravicí. Náhrada osobní dopravy na železniční trati 315 měla zlepšit dopravu dělníků do Opavy, uvedení do provozu bylo plánováno na počátek roku 1996. K výstavbě však nikdy nedošlo a tak nebyly nakoupeny ani plánované trolejbusy Škoda 15Tr pro obsluhu trativ počtu zhruba pěti kusů.

Škoda 15Tr11/7 číslo 014 na posledním výletě ulicemi svého původního domova.

(Ing. Libor Hinčica, 17. října 2018)

Na závěr si povíme ještě něco k samotné akci a k nasazení vozu 15Tr.
V pátek 9. listopadu večer odstartuje rozlučka s vozy 14Tr a jediným opavským trolejbusem typu 21Tr noční fotojízdou pro příznivce MHD. Té se bude účastnit jedna ze "čtrnáctek", jediná 21Tr a čerstvě dovezená "patnáctka".
V sobotu 10. listopadu pak otevře své brány v městské části Kylešovice MDPO a započne doprovodný program po celé Opavě i okolí, konkrétní podobu naleznete na webu akce.
Jménem serveru Dopraváček si Vás dovolujeme na tuto jedinečnou akci srdečně pozvat a těšíme se na případné osobní setkání.

21. října 2018, autor: Dopraváček (MS) ve spolupráci s webem Československý Dopravák

FOTOGALERIE

FACEBOOK

NADAČNÍ FOND

PARTNEŘI

TOPlist